خصوصیات روغن ترانسفورماتور خوب

 • خصوصيات يک روغن ايده آل ميتواند ايتمهاي زير را در بر داشته باشد

 • 1-استقامت الکتريکي بالايي داشته باشد.
  2-انتقال حرارت را بخوبي انجام دهد .
  3- جرم مخصوص پائيني داشته باشد .
  در روغن هايي که جرم مخصوص پائيني دارند ، ذرات معلق براحتي و به سرعت ته نشين ميگردند و اين خاصيت باعث تسريع در روند هموژنيزه روغن ميشود.
  4-ويسکوزيته پائيني داشته باشد، روغني که وسکوزيته پائيني دارد سياليت آن بهتر است و بيشتر است و در نتيجه خاصيت خنک کنندگي بهتري خواهد داشت.
  5- Pour point پائيني داشته باشد .روغني که Pour point پائيني دارد در درجه حرارت هاي پائين حرکت خود را از دست خواهد داد.
  6- Flash point بالايي داشته باشد. Flash point مشخص کننده تمايل روغن به تبخير شدن ميباشد. هر چه Flash point روغن پائين تر باشد تمايل به تبخير شدن در روغن بيشتر است.هنگامي که روغن تبخير ميشود ، ويسکوزيته آن بالا ميرود و روغن هاي تبخير شده ترکيبات اتش زايي را با هواي بالاي روغن ايجاد مي کنند.
  7- به مواد عايقي و استراکچر فلزي نمي بايستي آسيبي برساند.
  8- خاصيت شيميايي پايداري داشته باشد.اين مسئله به عمر بيشتر روغن کمک خواهد کرد.
  بررسي روغن هاي نمونه برداري شده از ترانس که در فواصل منظمي صورت مي گيرند ، نظارت خوبي بر کار ترانسفورماتور خواهد بود . با اين عمل نه تنها برخي مشخصات روغن در زمانهاي معيني ضبط مي گردد ، بلکه همچنين ميزان پيشرفت و تغييرات اين مشخصه با زمان نيز آشکار خواهد شد.که اين خود مبناي بهتري براي ارزيابي وضعيت روغن مي باشد.چنانچه نتايج بعضي از اندازه گيريها هماهنگ با نتايج قبلي نباشد ، اين بدان معني است که در اندازه گيري ها و يا هنگام نمونه برداري خطايي وجود داشته است . روغن نمونه برداري شده براحتي بوسيله آلودگي و رطوبت شير ها و يا بطري نمونه برداري ، آلوده مي گردد و بنابراين نمونه برداري از روغن ترانسفورماتور بايستي با حد اکثر دقت صورت گيرد.

مطالب مرتبط

1 دیدگاه در “خصوصیات روغن ترانسفورماتور خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *